En Roadtrip fra Lyseren i Spydeberg til Kristiansand i Vest-Agder….
Etter er herlig uke på hytta ved Lyseren i Spydeberg med fint vær og mye bading, skulle vi noen dager på Sørlandet. Nærmere bestemt Arendal og Kristiansand i Aust-Agder fylke. Været var for det meste ok, noe regn og gråvær skulle det bli, men det “blide sørland” smiler uansett I tur og orden var vi innom flere steder underveis og her forteller bilder mer enn ord….
Stavern var egen kommune frem til 1.januar 1988 da den sammen med Hedrum, Tjølling og Brunlanes ble en del av den nye storkommunen Larvik. Stavern var Norges minste by frem til sammenslåingen.
….fra Stavern går ferden videre mot Nevlunghavn og Helgeroa.
Helgeroa Marina – Langesundfjorden
Helgeroa Marina
Helgeroa er et populært feriested i Larvik kommune med Helgeroa Marina, Blokkebukta badestrand og Campingplass. Stedet har vokst sammen med Nevlunghavn som ligger på østsiden av Langesundsfjorden
Helgeroa Marina – Blokkebukta badeplass og Campingplass
Vi følger veien videre til Langgangen før vi fortsetter langs E6 til neste stopp som ble i Tvedestrand. Vi har vært i Tvedestrand flere ganger tidligere, men det er alltid trivelig med en tur innom “Bokbyen ved Skagerak” som den også kalles.
Tvedestrand i Aust-Agder fylke
Tvedestrand er en by og kommune som ligger i Aust-Agder fylke mellom Risør og Arendal.
Tvedestrand
Tvedestrand
Tvedestrand
Fra Tvedestrand tar vi kystveien videre til Arendal via Eydehavn. Er litt kjent her i området da vi ved to anledninger har leid hytte på Tromøya (Kongshavn) som ligger rett ovenfor Eydehavn. Vi passerer Tromøybrua og straks etter ankommer vi Arendal. Her sjekker vi inn på Tyholmen hotell for de to neste dagene.
Pollen i Arendal
Arendal er en herlig blanding av sørlandsk skjærgård, myldrende byliv og gode matopplevelser i Pollen.
Litt gråvær i Arendal får vi tåle
Båttur fra Pollen til Hisøy og Nidelva
Båttur på Nidelva som er hovedelva i Arendalsvassdraget i Aust-Agder
Pollen i Arendal
Etter to fine dager i Arendal setter vi kursen mot Kristiansand, men først skal vi innom Grimstad og Lillesand.
Grimstad som fikk bystatus i 1816 og som har ca 22000 innbyggere er en kystkommune i Aust-Agder
Grimstad – Aust-Agder
Grimstad
Lillesand er en sørlandsperle ved Blindleia mellom Lillesand og Kristiansand. Sjøbua midt i Lillesand anbefales
Lillesand
Kristiansand som er oppkalt etter Christian IV er Norges sjette største kommune med drøyt 93000 innbyggere. Byen som sprudler av glede er også kjent som barnas by.
Kristiansand – Vest-Agder
Hver torsdag hele sommeren er det live musikk på torget hvor det er topp stemning
Fra Kristiansand tar vi raskeste vei til Oslo via en lunsjstopp på Stathelle. Siste delen av ferien tilbringes på hytta men, det får bli en annen historie. Takk for følget og fortsatt god sommer
Hei! Turogtrening vil inneholde; tips- og forslag til tur, bilder, fotos, m.m., fra div turer - sommer og vinter i Østmarka og andre steder. Rapporter fra enkelte konkuranser vil også bli lagt ut på Turogtrening. Jeg håper at Turogtrening kan inspirere til at flere finner veien ut i marka. Hvorfor sitte inne når alt håp er ute? Kategori, tja.....Friluftsliv, sport og mosjon, fritid, fotos m.m. Lokale idrettslag; Bøler IF, Rustad IL og Oppsal IF.
Er medlem av Norges kuleste klubb, Team Sportsmanden. Sportsstuer i Østmarka; Sandbakken, Vangen, Skullerudstua, Rustadsaga, Mariholtet og Larsbråten. TUROGTRENING har egen FB-side :) Lik gjerne denne.
2 thoughts on “En Roadtrip fra Lyseren i Spydeberg til Kristiansand i Vest-Agder….”
Takk for turen! Veldig flotte bilder fra de vakre sørlandsbyene, eller sommerbyene, om du vil. Men du; Kristiansand ligger i Vest-Agder. Enn så lenge. Fra et ukjent tidspunkt blir disse to fylkene slått sammen til Agder, men det har ikke skjedd enda.
Takk for turen! Veldig flotte bilder fra de vakre sørlandsbyene, eller sommerbyene, om du vil.
Men du; Kristiansand ligger i Vest-Agder. Enn så lenge. Fra et ukjent tidspunkt blir disse to fylkene slått sammen til Agder, men det har ikke skjedd enda.
God tur videre!

Takk for hyggelig tilbakemelding
Du har helt rett Kristiansand ligger i dag i Vest-Agder fylke.