Østmarka; Langvann rundt medsols

22 september 2025. Fra Haraløkka tok jeg grusvei til Rustadsaga og Trekanten før jeg fortsatte på skogsvei til Ødegården. Herfra tar jeg blåsti (Karl Xlls vei) videre mot Øgårdsmåsan og Anleggsveien. Underveis passerer jeg Bjønnesteinen. Se bilde.

 

Bjønnesteinen på Ødegårdsmåsan skal ifølge historien ha berget livet til en kar som ble jaget av en bjørn og reddet seg opp på steinen. En annen historie vil ha det til at det var en ulv som jaget mannen, så historiene er neppe særlig troverdige. Fakta; Østmarka fra A til Å

Jeg tar blåsti fra Anleggsveien frem til stikryss hvor jeg velger å ta til venstre siden jeg skulle rubd Langvann medsols. Straks etter kommer jeg ned til Langvannsbekken som jeg følger langsmed til løypekryss. Men først tar jeg en sving bortom Langvann.

 

Langvann ligger mellom Østmarkkpl. og Sør-Elvåga. Det var tidlig vurdert å regulere vannet slik at det fikk utløp sørover og at friluftsfolket kunne få muligheten til å benytte området, men planene ble skrinlagt og i 1960 ble vannet demmet opp 2 m i nordenden da vannet ble innlemmet i Elvåga-vassdraget som drikkevann i perioden 1969 til 1981. Fakta; Østmarka fra A til Å

Fra sti- og løypekryss ved Langvannsbekken tar jeg blåsti sørover mellom Fingerbølmyrene og Langvann til Smørhullet NØ. Underveis mens jeg løper registrerer jeg at det er 2 trær som ligger over sti på Sotåsen.

 

Sotåsen tidligere Grytåsen, fikk sitt navn etter en skogbrann som raste over Østmarka i 1889. Åsen byr ikke på den store utsikten, men man kan skimte Nordmarka med Kikuttoppen mellom trærne.

 

Fra Smørhullet tar jeg F-ruta et stykke før jeg tar umerket sti kalt Den glemte sti rett opp skråningen og videre over Langvannsbrenninga. Jeg går og løper litt om hverandre (gågger) og kommer så frem til blåsti hvor jeg svinger til høyre. Se bilder under.

 

 

 

Langvannsbrenningan er en åsrygg vest for Langvann. En skogbrann i 1889 kan ha gitt navn til åsen. Skogbrannen raserte områder helt ned mot vestre del av Spinneren og vestover mot Grønmo. Sotåsen øst for Langvann kan også ha fått navn etter denne brannen. På Strava kalles sti over deler av Langvannsbrenninga kalles for “Den glemte sti”.

Fra løypekryss ved Gudbrandsdalen velger jeg å fortsette nordover på sti. En umerket sti som på Strava kalles Blåbærstien – en sti som er blitt en av mine favoritter, herlig – bare å nyte.

 

Blåbærstien.

Jeg kommer frem til rød løype hvor jeg svinger til venstre. Straks etter passerer jeg Cudriobakken, ned steinrøysa og ut i rød løype fra Gudbrandsdalen som jeg tar videre frem til grusvei ved Ødegården. Herfra tar jeg samme vei tilbake til Haraløkka som jeg kom.

En flott tur på sti- og grus vei rundt Langvann som kan anbefales.

Ca 12,5 km

Se tur på Strava HER:

Flere bilder fra samme tur;

Hei! Turogtrening vil inneholde; tips- og forslag til tur, bilder, fotos, m.m., fra div turer - sommer og vinter i Østmarka og andre steder. Rapporter fra enkelte konkuranser vil også bli lagt ut på Turogtrening. Jeg håper at Turogtrening kan inspirere til at flere finner veien ut i marka. Hvorfor sitte inne når alt håp er ute? Kategori, tja.....Friluftsliv, sport og mosjon, fritid, fotos m.m. Lokale idrettslag; Bøler IF, Rustad IL og Oppsal IF. Er medlem av Norges kuleste klubb, Team Sportsmanden. Sportsstuer i Østmarka; Sandbakken, Vangen, Skullerudstua, Rustadsaga, Mariholtet og Larsbråten. TUROGTRENING har egen FB-side :) Lik gjerne denne.
Posts created 1321

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top